Hobbit: Šmakova dračí poušť

28. prosince 2013 v 16:56 | Mrs. Writer |  Filmy
Dá se říct, že jsem byla na sérii "Pána Prstenů" vychovaná, takže když se do kin dostalo Hobbití pokračování, nesměla má maličkost chybět. Jak tedy u mě - fantasy maniaka - druhý díl obstál?
Může obsahovat spoilery!!


Oficiální text: Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka - nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros, CZ)

Trailer:

Vlastní Názor: Už dlouho jsem nezažila takhle podrobný oficiální text, takže nejspíš nemá cenu, abych vám tady příběh nějakým způsobem dovysvětlovala. Přejdeme tedy hned k věci.

Rok nám uběhl jako voda a Bilbo Pytlík společně s 13 trpaslíky a čarodějem Gandalfem putují dál za svým cílem - chtějí osvobodit Osamělou Horu od nadvlády Šmaka, mocného draka, který ji v minulosti obsadil. Příběh má docela jiný spád než v prvním díle a když říkám jiný, myslím tím opravdu jiný. Úvod - zápletka - mezi ukončení. To dvojka postrádá. Začátek filmu, ten rozprávkový, má bezmála 10 minut, kde jsme svědky seznámení Gandalfa s Thorinem a jejich prvotní konverzace. Pak už je tu jenom akce, akce, akce... chvilková odbočka.. akce, akce, akce. A hlavně, docela nám tu chybí konec. Není to tak že bych si úplně stěžovala, protože se tenhle bezmála tří hodinový snímek (:D) dá považovat za jakýsi střed příběhu.

Kus naší partičky, Thorin v popředí.

A jaké změny nám tu vlastně nastaly? Bilbovi je věnována podstatně menší část filmu (můžeme brát jako kladnou, ale i negativní vlastnost), Gandalf se nám tu sotva ohřál (což podle mě nebyl tak úplně dobrý nápad.. navíc dostal solidně na zadek), několika milovaným postavám hrozí smrt a prostor tu dostali jiné, někdy méně či více zajímavé postavy. Také máme více informací o ZLU, které se znovu chystá ujmout své vlády. Sauron nakonec nikdy nespí.

Za zmínku určitě stojí grafická práce. Páni, já tenhle svět nepřestanu milovat/obdivovat nikdy! Nápaditost, nebezpečí, barvy... i když se nám tu filmaři občas sekly, například co se barevnosti motýlů týče, ale tomu kdo nečetl knihu to může být lehce ukradené.
Hudba. To jediné slovo stačí. Všechny "Tolkienovky" jsou známé svým jedinečným hudebním doprovodem.

Trpaslíci se svým zlodějem postupně podstupují další a další nebezpečí a divák má šanci nechat se znovu unést tou úžasnou atmosférou, kterou film dokáže vytvořit. Přesto je Hobbití sága v něčem jiná... je tu hodně vtipu, kterého se v "Pánu Prstenů" moc nedočkáme. Občas mi vážně tekly slzy od smíchu, ale někdy mi to dávivé napětí chybělo. Ale konec toho srovnávání. Tohle je Hobbit, žádný Pán Prstenů.

Zmiňovaná scénka s motýly.

Svět se pomalu řítí do další války a je to vidět. Postavy v žádném případě nezklamali. Mocný Thorin (zbožňuju toho chlápka!) vás strhne svou odvahou, jako ostatně všichni. Když se zamyslím, tak jediné zklamání bylo snad v podání Legolase. Ano, čtete dobře. Nejenže měl udělané prapodivné oči (přehnaně modré) díky kterým budil dojem figuríny, ale čekala jsem od něj nějak víc. Jako hlášky fajn, vystupování také... ale ten boj?! Skákat trpaslíkům po hlavě a střílet jeden šíp za druhým? Dobře chápu, má ještě několik let v záloze, aby se z něho stal ten dokonalý elf jakého známe z předchozí série, takže žádný stres.
Ve filmu se také, zcela nečekaně objevuje i elfka Tauriel, která mi začala být sympatická, ale technicky vzato vůbec neexistuje a neměla by ve filmu vůbec co pohledávat... ale láska musí být.

> Menší vsuvka pro fanoušky Lokiho, toho si moc nevšímejte. Na filmu jsem byla v českém dabingu a víte kdo nám namluvil krále Lesních elfů? :3 Ten samí člověk co daboval Lokiho!^^ *strašidelné fanynkovství, já vím*<
Jo to je on, král Thranduil s Lokiho hlasem :D

I v tomto pokračování se setkáváme s dobře známými skřety. Popravdě nevím, jestli to jsou ti samí, kteří později vystupují v Pánovi Prstenů, ale tam na mě pouštěli o něco větší hrůzu.
Za samotný vrchol filmu však považuji probuzení Šmaka. Měli ho luxusně udělaného, navíc ten český dabing! Je škoda, že jsem zatím neměla tu čest poslechnout si i originální znění (vlastně mě to šíleně štve!!), ale ten chraplák v našem podání byl k nezaplacení.
A konec? Ten tu vlastně žádný není. Usekli to v průběhu dění, no. Jsem docela zvědavá, jak na už probíhající akci chtějí navazovat v posledním díle.. no, necháme se překvapit.

Závěr: Tohle je zkrátka povinnost lidi! :D Už teď se třesu na pokračování, protože tenhle film ve vás zanechá tak zvláštní pocit, že by jste nejradši na místě odhodily všechny zábrany, vzali svůj vlastní elfí meč a hurá do boje! Jako každý film obsahuje ty lepší a horší scény, ale ta druhá půlka je skutečně zanedbatelná. Takže co.. necháte se jako já unést úžasným hudebním doprovodem do Středozemě, prožít jedno jedinečné dobrodružství?

Bodování: 9/10
P.S. Tohle mě vážně pobavilo :D
Legolas: Kdo je tohle, nějaký muž?
Trpaslík: To je moje žena!
Legolas: A tohle?! *zhnusený výraz* Mutant mezi trpaslíky?
Trpaslík: To je můj syn, Gimli!

Jako vždy dostal snímek narosto úžasný soundtrack:

A neodpustím si ani ten starý..

Tak se přiznejte, kdo viděl a kdo ne? Pochlubte se!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 flor flor | Web | 28. prosince 2013 v 18:26 | Reagovat

já tohle moc nemusím, ale mohlo to být super :)

2 Márč Márč | Web | 28. prosince 2013 v 19:07 | Reagovat

děkuju moc :3 ty gify taky zbožňuju :D hledala jsem hlavně nějaké vtipné, aby všichni věděli, že i on je takový magůrek :DD a layout jsem dělala tak čtyři dny ve volném čase :) ale v hodinách to nevím :D

3 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 28. prosince 2013 v 20:07 | Reagovat

Já jsem na něm byla s rodinou zrovna včera a musím říct, že mně se moc líbil^^, vím, že si tam toho spoustu přidali, ale jelikož ještě v knize nejsem ani v půlce, nevím, jak moc se druhá část odlišovala. V první si toho ale taky přidali celkem dost, takže ta druhá na tom bude zřejmě podobně. :D
Mně se naopak ta část, kde byli trpaslíci v sudech a bojovalo se skřety, přišla vážně dobrá a velmi zábavná.^^
Scény v Jezerním městě a Království lesních elfů byly naprosto boží a Thranduil je odteď jedna z mých nejoblíbenějších postav.^^ Tauriel jsem si taky oblíbila díky její povaze a tvrdohlavosti a vlastně mi ani nevadilo, že v knize žádná taková postava není.
Nejlepší byl ale stejně drak Šmak, na tuhle část jsem toužebně čekala, jelikož ho mluvil jeden z mých nejoblíbenějších herců - Benedict Cumberbatch, který hrál i roli Sherlocka Holmese v Sherlockovi od BBC. A myslím si, že i kdyby byl dabing sebelepší, na jeho úžasný hluboký hlas prostě nic nemá. :D

4 Bee Shifer Bee Shifer | Web | 28. prosince 2013 v 20:15 | Reagovat

Taky jsem vyrostla na Pánovi prstenů.
Upřímně, myslím, že Pán prstenů je úplně jiná liga a první Hobit se mi líbil víc. A třeba se mi nelíbilo, když pluli po řece, tak tam byl záběr vody a bylo to najednou strašně reálný, bilo to do očí a prostě to tam nesedělo. Ale jinak se strašně těším na třetí díl, miluju Pána prstenů i Hobita:D

5 Lywia Lywia | Web | 28. prosince 2013 v 20:55 | Reagovat

Kdybych nešla na Hunger Games,tak určitě na Hobbita :3 Tak si počkám až to bude ke stažení :D
____
Btw: Našla jsem tě na fb..Snad nevadí,že jsem si tě přidala ^^'' :D

6 Lokia Lokia | Web | 29. prosince 2013 v 0:32 | Reagovat

mě hobbit moc neláká, ale kouknout bych se mohla :-D

7 BeeDee BeeDee | Web | 29. prosince 2013 v 12:49 | Reagovat

Mě se tenhle díl určitě líbil víc než ten první, bylo tu víc akce a už z toho nedělali muzikál xD Jako nejvíc mě pobavila hláška To je můj syn, Gimli xD Knížku už si moc nepamatuju, ale přijde mi jako blbost dělat to do tří filmů, jelikož si tam vymýšlí plno nesmyslů navíc. Třeba Sauron tam nemá co dělat, ne? Každopádně na Pána prstenů to nemá ani omylem, ale pokud to nebudu srovnávat, tak je to docela dobré =)

8 a2l a2l | E-mail | Web | 30. prosince 2013 v 0:05 | Reagovat

Už odjakživa se na Pána prstenů nedívám, nikdy mi tyhle filmy nesedly, tím pádem nemám ani potřebu se dívat na Hobbita. Každopádně, když jsem byla v kině na Thorovi dvojce, tak jsem ukázku na tento film viděla, a musím říct, že to vypadalo opravdu dobře. Fandové Hobbita musí být opravdu pyšní :)
A víš že jsi mě tím českým Loki/Thranduil(?) dabingem málem přemluvila, abych se na to podívala? :D

9 Julča Julča | Web | 30. prosince 2013 v 1:10 | Reagovat

viděla jsem.. na mě některé části až moc ' vtipné' .. a nemůžeš se divit, že tam Gandalf moc není - však ani v knížce nebyl..já být filmařem, tak se víc držím knihy a Legolase a Tauriel tam nedávám.. Můj názor-nesouhlasím s tebou!

10 D. D. | Web | 30. prosince 2013 v 3:40 | Reagovat

Říkala jsem si.. Hobbit, no.. Co od toho očekávát? Nejsem nějakým nadšencem.. Tedy nebyla jsem! Až do chvíle, kdy jsem se dověděla, že půjdeme na Hobbita 2 a já neviděla 1.. Tak jsem si jí rychle zkoukla a WOW! Byla jsem nadšená :), nemusím and ani říkat, že 2 byla také supér! Těším se, už aby byla 3!! Jo! :D

11 Fakynn Fakynn | Web | 30. prosince 2013 v 16:06 | Reagovat

Už strašně dlouhou dobu si říkám, že se musím podívat(někde) na první část! Určitě to stihnu, protože nešli bude druhá část u nás v kinech, hhaha
Úžasně zpracovaný článek!
Ten rozhovor je moc:D

12 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 31. prosince 2013 v 12:17 | Reagovat

[3]: Tak mě se ta scéna se sudy líbila taky.. jen když po nich ten Legolas poskakoval, nevím no. Když takhle pobíhal v Pánovi Prstenů po obřím slonovi, vypadalo to líp :D S tím dabingem mě to zaujalo, musím si poslechnout Šmaka i v původním znění :3

[4]: Té vody jsem si teda ani nevšimla, ale máš pravdu, všichni tyhle dvě série zbožňujeme^^

[7]: U té hlášky jsem se vážně nasmála XD Někdy si něco přidají, ale myslím si, že takové tři filmy jsou právě akorát :)

[8]: Loki je zkrátka všude! :D

[9]: Je mi jasné, že můj názor nebudou sdílet všichni (to jsem ani nečekala), ale za svým si stojím :). Myslím si, že Hobbit má skvělou atmosféru, ale někdy mi zkrátka přišlo.. no nic. V tomhle jsem se přiznávám, možná malinko sekla, ale Gandalf je jedna z mích oblíbených postav a já ho docela postrádala. Tauriel mi byla sympatická, to ale nemění nic na tom, že v tom filmu neměla co dělat.. To je asi všechno, ale docela by mě zajímal tvůj obsáhlejší názor na film - doufám že napíšeš vlastní recenzi :)

[10]: Taky se strašně těším!! :D

[11]: Určitě se podívej, jenom doporučuju! A moc děkuju, potěšilo :) Jo.. jo, to je :D

13 Arnee Arnee | 17. listopadu 2014 v 5:49 | Reagovat

Celkem hezký článek, ale proč Ti vadí fakt, že Legolas "surfoval" na hlavách trpaslíků?
Každý z fanoušků fantasy, a elfů ví o mrštnosti této rasy, a tudíž fakt stylu boje na řece není ničím divný...

Jeho oči... Nejsou to oči panenky. Naopak, nechápu, co je na nich panenkovského. Mám kamaráda s podobnými očima.

A Šmaka si v originálním změním pusť.:-) Celý film je v originále lepší...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama